Facebook

नया साल मुबारक हो … Happy New Year! :)

By on gru 31, 2013 in nasze indie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

W 1957 w Indiach Komitet Reformy Kalendarza opracował oficjalny, urzędowy kalendarz narodowy. Do czasu przeprowadzenia tej reformy w Indiach używano ponad 30 różnych systemów liczenia czasu stosowanych na co dzień oraz w praktykach religijnych wyznawców hinduizmu, buddystów i dźainistów.

Nazewnictwo miesięcy tego kalendarza narodowego zostało oparte na tradycyjnych indyjskich nazwach miesięcy, lata przestępne pokrywają się z tymi z kalendarza gregoriańskiego, a za oficjalny początek tego kalendarza uznano 1 ćajtra, 1879 roku ery Saka, czyli 22 marca 1957 roku kalendarza gregoriańskiego.

Kalendarz Indyjski

Miesiąc Długość Początek wg k.gregoriańskiego
1. Ćajtra 30/31 22 marca
2. Wajśakha 31 21 kwietnia
3. Dźjesztha 31 22 maja
4. Aszadha 31 22 czerwca
5. Śrawana 31 23 lipca
6. Bhadrapada 31 23 sierpnia
7. Aświna 30 23 września
8. Karttika 30 23 października
9. Margaśirsza – Agrahayana 30 22 lilstopada
10. Pausza 30 22 grudnia
11. Magha 30 21 stycznia
12. Phalguna 30 20 lutego

Mimo wprowadzenia w Indiach kalendarza narodowego, jego poprzednie, regionalne wersje przetrwały w tamtejszej kulturze. W rezultacie w różnych częściach tego rozległego kraju świętuje się nowy rok nie tylko w unikalny dla danego regionu sposób, ale również w innym czasie, niż w pozostałych częściach kraju.

– Bihu obchodzi się w połowie kwietnia w stanie Assam 15 kwietnia. Święto to stanowi pierwszy dzień hinduskiego kalendarza słonecznego. Jest to czas cieszenia się z nadeszłej wiosny i radosnego oczekiwania na porę siewów.

– Ugadi to nowy rok celebrowany w stanach Karnataka i Andhra Pradesh. Obchodzony pierwszego dnia miesiąca ćajtra. Hindusi wierzą, że Brahma, bóg zwany przez nich stworzycielem, rozpoczął kreowanie wszechświata właśniew tym dniu. Przygotowania do tego święta rozpoczynają się na długo przed jego datą – domy są dokładnie czyszczone, hindusi zakupują nowe ubrania i przygotowują świąteczne potrawy w sześciu smakach.

– Gudi Padwa to nowy rok obchodzony tego samego dnia co Ugadi, jednak tylko w stanie Maharastra. Wejścia do domów ozdabia się wtedy rangoli – kolorowymi rozetami usypanymi z piasku, ziaren zbóż lub kwiatów.

– Puthandu zwana także Varuda Pirappu to nowy rok świętowany w Tamil Nadu, 14 kwietnia kalendarza gregoriańskiego. Kobiety przed wejściem do domu rysują lub usypują z piasku lub ziaren kolam – symetryczne wzory, pośrodku których ustawiają lampkę zwaną kuttuvilaku, która symbolicznie i dosłownie ma odpędzać ciemność. Miejscowa ludność wypatruje w tym dniu kwiatów, roślin, owoców itp. , wierząc, że spoglądając na nie zapewniają sobie pomyślność w nowym roku.

– Vishu celebruje się w połowie kwietnia w stanie Kerala. W przeddzień święta przygotowuje się vishukani, czyli ofiary dla bogów złożone z ryżu.

Zobaczenie vishu kani tuż po przebudzeniu ma zapewnić szczęśliwy rok

lnu, ogórków, monet, metalowego lusterka, świętych tekstów i zółtych kwiatów ze strączyńca cewiastego – drzewa stanu Kerala. Zobaczenie vishu kani jako pierwszej rzeczy świątecznego poranka ma zapewnić pomyślność. Hundusi czytają tego dnia Ramajanę, odwiedzają świątynie, a najstarsi w domostwie ofiarują pieniądze dzieciom, sługom i najemcom.

– Cheiraoba wypada w tym samym dniu coUgadi i Gudi Padwa. Nazwa tego święta obchodzonego w Manipurze znaczy tyle, co ogłoszenie nadchodzącego roku. Dzień ten jest ważnym lokalnym świętem religijnym, pełnym rytuałów i obrządków.

– Navreh celebruje się w Kaszmirze, tego samego dnia co UgadiCheiraoba i Gudi Padwa. Dzień ten to nie tylko pierwszy dzień roku kalendarza księżycowego, ale także dzień pamięci o zwycięstwie największego cesarza Kaszmiru – Lalitaditya Muktapidiego.

– Maha Vishuva Sankranti to nowy rok obchodzony w stanie Orisa zazwyczaj 13 lub 14 kwietnia. Tego dnia lokalna ludność przygotowuje bela pana – słodki napój z miąższu owocowego, zsiadłego mleka, wody i cukru, który wypijają sami, ale także ofiarują w świątyniach bogu Śiwie, świętej bazylii Tulsi i kamieniom śaligrama śila, symbolizującym boga Wisznu. W tym dniu przy drogach ustawia się naczynia z wodą dla spragnionych dusz i zwierząt.

– Bestu Varas świętuje się w stanie Gudźarat, z reguły w październiku lub listopadzie, tuż po Diwali – festiwalu świateł. Nowy Rok witają fajerwerki odpalane o 4 nad ranem – według hindusów to właśnie wtedy rozpoczyna się nowy dzień. Młodzi chłopcy sprzedają nieprzetworzoną sól, przyniesioną wprost z zasolonego jeziora – jej smakowanie ma zapewić pomyślność w nowym roku. W tym dniu lokalna ludność odwiedza krewnych i znajomych aby złożyć życzenia noworoczne i skosztować specjalnie przygotowanynch na ten dzień przysmaków. Wejścia do domów przozdabiane są rangoli i girlandami z kwiatów nagietka i liści mango.

– Cheti Chand to nowy rok świętowany wśród Sindhów, czyli ludności zamieszkującej w Indiach rejony Radżastanu graniczące z Pakistanem. Dzień ten wypada nazajutrz po Ugadi i Gudi Padi.

– Chaitti świętuje się w górzystym stanie Himachal Pradesh, w tym samym dniu co Ugadi i Gudi Padwa.Basoa zwany także Bishu obchodzony jest w tym samym czasie, jednak głównie wśród aborygeńskiej i rolniczej części mieszkańców stanu. Trzy dni przez tym świętem przygotwuje się małe ciasta ze specialnej, grubo mielonej mąki zwanej kodra, które zawija się w liście i czeka, aż sfermentują. W nowy rok zaprasza się krewnych aby razem z nimi spożyć tak przygotowane ciasto, popijając je wodą z cukrem trzcinowym.

Rangoli – noworoczne, kolorowe symbole pomyślności

– Pohela Boishakh to nowy rok według kalendarza bengalskiego, świętowany zatem główie w Bangladeszu, gdzie jest świętem narodowym, ale również w indyjskim stanie Bengal Zachodni i wśród bengalskiej ludności stanów Assam, gdzie obchodziny jest jako święto stanowe, i Tripura. Dzień ten przypada na 14 lub 15 kwietnia.

– Vaisakhi lub Baisakhi to nowy rok obchodzony wśród Sikhów i rolniczej ludności stanów Pendżab i Hariana. Przypada na 13 lub 14 kwietnia i dla Sikhów jest także dniem, w którym wspominają swojego dzesiątego guru – Guru Gobind Singh. Vaisakhi upamiętnia dzień, w którym guru zniósł podziały kastowe i założył miedzynarodową wspólnotę Sikhów zwaną Khalsa Panth.

– Chaitra Pratipada to pierwszy dzień hinduskiego roku, świętowany w stanach Andhra Pradesh, Bihar, Jharkhan i Uttar Pradesh w pierwszym dniu ćajtra, czyli miesiąca rozpoczynającego oficjalny kalendarz Indii.

– Jude-Sheetal świętowane jest w Indiach w rejonie Mithila, a także w Nepalu. Dzień ten zbiega się z dniem nowego roku obchodzonym we wschodnich rejonach Indii – wypada między 13 a 15 kwietnia. Tradycyjnie w tym dniu obdarowuje się słodyczami i życzeniami, a ponadto w Mithilia świętuje się go także jako dzień lokalnej flagi i urodzin Radży Salhesha, króla tamtejszych terenów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress